Z6_PPGAHG800PTQ60QP77PFS12G32
Z7_PPGAHG8001C6B0QP77BB1I2112

Демонстрационен проект за домашно компостиране

Дата на публикуване: 14.06.2023
Последна актуализация: 25.07.2023

Община Калояново успешно реализира изпълнението на „Демонстрационен проект за домашно компостиране“ и успя да постигне значителни резултати в насърчаването на обществената осведоменост за важността на управлението на отпадъците и как това може да се постигне в домашни условия. Интерес за участие беше проявен сред представители на 400 домакинства в четирите населени места на община Калояново – Калояново, Житница, Дълго поле и Ръжево Конаре. В рамките на проекта бяха реализирани различни дейности, включващи практически работилници (уоркшопи), разработване и предоставяне на наръчник за домашно компостиране с богата практическа информация, анкетно проучване сред участниците и изграждане на присъствие в социалните мрежи.
Целта на проекта е да се насърчат жителите да събират биоразградимия отпадък разделно и да го оползотворяват на мястото на образуването му, при което да се образува естествена тор за дворовете на стопаните. Стимулирането към възприемане на отпадъците като ресурс, а не като боклук, цели подобряване състоянието на околната среда и допринасяне за устойчивото развитие на общината.
Проектът за домашно компостиране в Община Калояново е финансиран по процедура BG16M1OP002-2.009 „Изпълнение на демонстрационни проекти в областта на управлението на отпадъците“ по Оперативна програма „Околна среда 2014-2020“. По пример на успешните практики в област Арун, Англия и на Службата за междуобщинско управление на отпадъците Липор в Португалия, в рамките на проекта бяха раздадени 400 броя електрически дробилки за клони и 400 броя 1000 – литрови компостери. Те бяха предоставени безвъзмездно на участниците в демонстрационния проект.
 
Чрез закупеното оборудване по проекта се създават оптимални условия за производство на компост с необходимото качество. С дробилките се раздробят клоните, получени при подкастрянето на овощни дръвчета, лозовите пръчки от подрязването на асмите, по-дебелите стебла на зеленчуците, които се отглеждат в градините. Така в компостерите се
компостират и тези биоразградими отпадъци, а не само окосена трева, цветя и листа от дървета, както и кухненски биоразградими отпадъци. По този начин се гарантира, че цялото количество биораградими отпадъци от едно домакинство ще бъде компостирано и ще бъде предотвратено изхвърлянето му в контейнерите за битови отпадъци и съответно депонирани на регионалното депо.
Една от ключовите дейности по проекта бе организацията и провеждането на 4-часов уъркшоп на тема „Домашно компостиране“. Осем броя уъркшопи се проведоха в четирите населени места – Калояново, Дълго поле, Житница и Ръжево Конаре, обхващайки включените 400 участници.  По време на събитията, домашното компостиране беше представено като начин за рециклиране на зелени и кафяви отпадъци и бяха проведени практически
демонстрации на място посредством естествен материал. Лектори бяха доказани експерти в областта на екологията – доц. д-р Екатерина Вълчева, ръководител катедра „Агроекология и опазване на околната среда“ при Аграрен Университет – Пловдив и гл. ас. д-р Славея Петрова, катедра „Екология и опазване на околната среда“ от Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“, които представиха образователна презентация по темата и отговаряха на въпросите, поставяни от страна на участниците в практическите работилници. В рамките на всеки уъркшоп бяха излъчвани и образователни кратки видео клипчета, които показаха практическите аспекти на производството на домашен компост. На всички участници в проекта бяха раздадени метална кофа и лопатка.
 
Съществена част от информационната кампания бе разработването и отпечатването на наръчник за домашно компостиране. Той бе представен  и разпространяван сред участниците в проекта. Наръчникът съдържа всички важни данни и информация за производството на качествен компост в домашни условия. Този полезен ресурс допълва оптимално въвеждащото обучение и дава ценни насоки на всеки участник как да започне и как да поддържа собствен процес на компостиране.
Организирането на информационните кампании изигра важна роля за участието на представителите на домакинствата в инициативата. Те имаха възможност да се включат в анкетното проучване, което имаше за цел да събере информация относно предпочитанията, нуждите и нивото на осведоменост по въпросите, свързани с оползотворяването на битовия отпадък в рамките на домакинството, посредством опазване на околната среда. Анкетата включваше разнообразни въпроси, свързани с компостирането и възможността за по-ефективно управление на отпадъците на общинско ниво.
Анализът на резултатите от анкетното проучване отразява значителната осведоменост и положителната нагласа от страна на участниците в  „Демонстрационен проект за домашно компостиране в Община Калояново“. Част от тях имаха предварителна информация за процеса и вече са интегрирали методите му в домашни условия. Изразената информираност, знанията за компостирането и активното участие в демонстрационните процеси са показатели за успешната реализация и приемане на проекта в общността. Тези резултати създават основа за по-нататъшно разширяване на устойчивите практики и повишаване на общественото съзнание и  отговорност за опазване на околната среда в населените места на територията на община Калояново.
 
Един от най-ефективните начини за постигане на широко участие и интерес към проекта е и присъствието и активността в социалните мрежи. С цел популяризиране на целите и дейностите по проекта бяха разработени фейсбук страница и фейсбук група. Във Фейсбук страницата „Демонстрационен проект за домашно компостиране в Община Калояново“ е публикувана актуална информация за етапите на реализация на проекта,  качени са практически видеоклипове за производство на компост в домашни условия, както и   наръчника. Фейсбук групата предоставя възможност за споделяне на опит, взаимни съвети и решаване на практически въпроси.
За представянето на изпълнените дейности и отразяването на положителните резултати от всички проведени информационни кампании, на територията на община Калояново беше проведена заключителна кръгла маса – дискусия с участието на представители на домакинствата, включени в демонстрационния проект, ръководството на община Калояново, кметове на населени места в региона и екипа по проекта.
Внедряването на домашното компостиране при източника на биоразградимите битови отпадъци е от решаващо значение за създаване на условия за екологосъобразно обезвреждане на отпадъците, без да се замърсява околната среда при тяхното извозване и обработка на други места. Чрез демонстрационния проект и споделянето на множеството практики, представени в рамките на реализираните информационни кампании, Община Калояново поставя основите на по-ефективно управление на отпадъците, създавайки по-чиста и устойчива среда за своите жители. Такъв подход е важен не само за настоящото поколение, но и за бъдещите, като се гарантира опазването на околната среда и устойчивото използване на природните ресурси.
Този документ е създаден в рамките на Проект №BG16M1OP002-2.009-0035 с наименование „Изпълнение на демонстрационен проект за домашно компостиране в Община Калояново“, финансиран по Оперативна програма „Околна среда 2014 – 2020 г.“ съфинансирана от Европейския фонд за регионално развитие и Кохезионния фонд на Европейския съюз.
 

 проект компостиране
https://www.livechatalternative.com/